Türk – Alman Dostluğu Bisikletlisi Macaristan’dan Geçti

Türklerin Avrupa’ya ve özellikle Almanya’ya göçünün 50. yılı anısına Türk-Alman dostluğuna katkı sağlamak ve gurbetçilerin sorunlarını yetkili makamlara duyurabilmek gayesi ile Almanya’dan yola çıkan İsmail Çevik, eski Osmanlı şehri Budapeşte’den geçti.

Türklerin Avrupa’ya ve özellikle Almanya’ya göçünün 50. yılı anısına Türk-Alman dostluğuna katkı sağlamak ve gurbetçilerin sorunlarını yetkili makamlara duyurabilmek gayesi ile Almanya’dan yola çıkan İsmail Çevik, eski Osmanlı şehri Budapeşte’den geçti. Almanya’nın başkenti Berlin’den yola çıkan Çevik, yaklaşık 3 bin 800 kilometrelik 38 gün sürecek dostluk sürüşünü 11 ülkede seyahat ederek temmuz sonunda Ankara Çankaya Köşkü’nde sona erdirmeyi planlıyor. Çevik, 18-28 Temmuz tarihleri arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün kendisini Köşk’te kabul edeceğini ve yol hikayelerini kısa bir dia sunumuyla kendilerine takdim edeceğini belirtti.

‘Türk- Alman dostluğuna katkıda bulunmak, göçün 50. yılına dikkati çekmek ve Almanya’da ki Türk gençlerini cesaretlendirip zor olanı başarmaları konusunda motive etmek için” için yola çıktığını söyleyen İsmail Çevik, yolculuğunun Macaristan ayağında Türk müteşebbislerden Hay Tour sahibi Hakkı Yaz’ın oteli Hotel Budin’de konakladı.

Çevik’i misafir etmesiyle ilgili olarak Hakkı Yaz, “Çok anlamlı ve önemli bir yolculuk. Bu tarihi yolculuğa şahitlik ve kısmen de olsa eşlik etmiş olmak benim için mutluluk verici. Bundan 2 sene önce de uluslararası bir bisiklet turnuvasının davetlisi olarak gelen Fotomaç spor yazarı Sayın Oğuz Dizer’i mekânımızda ağırlamıştık. Sonrasında İsmail Bey için de ev sahipliğinde bulunmaktan son derece mutluyum. Hotel Budin, uzaklarda insanımıza uzakları yakın etmeye, memleket sıcaklığını duyurmaya devam edecektir. ” diye konuştu.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte ziyaretinde Çevik, Hakkı Yaz’ın rehberliğinde önce Türk Büyükelçiliğini ziyaret ederek, yolcuğu hakkında yetkililere bilgi verdi. Budapeşte’nin Kahramanlar Meydanı gibi tarihi mekanlarını ziyaret eden Çevik, eski bir Osmanlı ereni Gül Baba’nın türbesini ziyaret etmeyi de ihmal etmedi. İsmail Çevik, Özbek asıllı iş adamı Hüseyin Haşimov’un kendisi onuruna verdiği Özbek pilavı davetinin ardından, geçtiğimiz cumartesi günü Budapeşte’den Sırbistan’a doğru hareket etti.
(Cihan Haber Ajansı)
Haber Yayın Tarihi : 10.07.2011