Liszt Ferenc 200 yaşında

Liszt Ferenc (Franz Liszt)

22 Ekim 1811, Macaristan – 31 Temmuz 1886, Almanya

19. yüzyılın en önemli piyanistlerinden birisi, senfonik şiir tarzının üstadı.

Liszt Doğumgünü Festivali

Doğumunun 200. günü münasebetiyle 21-23 Ekim 2011 tarihlerinde Macaristan’da Liszt Festivali kapsamında bir çok etkinlik düzenleniyor. Program hakkında aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

 

Liszt Müzesi
Liszt’in Hayatı
200. doğum yılında, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir çok etkinlikle anıldı.

Ünlü Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt, doğumunun 200. yılı olan 2011 boyunca, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de anıldı. Liszt yılı süresince, başta İstanbul ve İzmir olmak üzere pek çok kentte konserler düzenlendi. İstanbul Resitalleri kapsamında, Fulya Sanat Merkezi’nde dört konser gerçekleştirildi. 17 Şubat’ta Çinli piyanist Sa Chen sahnede aldı. 17 Mart’ta ise dünyaca ünlü İtalyan virtüöz Paolo Restani, 9 Haziran’da da Beethoven yorumlarıyla adından söz ettiren Teo Gheorghiu, Liszt için piyanonun başına oturdu.

Macar besteci, Süreyya Operası’nda, 18 Nisan – 10 Mayıs arasında yedi konserlik Liszt Piyano Haftaları’nda da anıldı. İdil Biret resital verdiği festivalde; Macaristan’ın dünyaca ünlü piyanistlerinden Dezsö Ranki, Gergely Boganyi ve Endre Hegedüs gibi isimler sahne aldı. İzmir’de ise Lizst etkinliklerine Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi ev sahipliği yaptı. Konserler, 19 Ocak’ta Macar sanatçı Gabor Csalog’la başladı ve Emre Elivar ile son buldu.

Dolmabahçe’de çaldı

Batı klasik müzik tarihinin romantik döneminde dünya sahnesine çıkan Franz Liszt, piyanoda tüm zamanların en büyük virtüözü olarak kabul ediliyor. Macaristan’da, Alman bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen müzisyen, dokuz yaşındayken piyano virtüözlüğünü kanıtlayarak Avrupa kentlerinde konserler vermeye başladı. Bu konserler sırasında, 1847’de de Sultan Abdülmecit’e, Dolmabahçe Sarayı’nda bir konser verdi. Eserleri arasında hemen her çeşit piyano komposizyonu bulunan Liszt 1886’da, 75 yaşında hayatını kaybetti. 

Liszt’in Unutulmaz Bestesi: Hungarian Rapsody