Macaristan

Avrupa’nın tam ortasında adeta kalbi diyebileceğimiz bir konumda yer alan Macaristan, onlarca asırlık mimari şaheserleri, yüzlerce yıllık kültür mirası ve binlerce yıldır bozulmamış tabi güzellikleri ile dünyanın en büyük açık hava müzesi diyebileceğimiz bir ülke.

Etrafını çevreleyen 7 komşu ülkesi ve 10 milyon nüfusluyla 1 Mayıs 2004 tarihinden bu yana Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan, 21 Aralık 2007 tarihi itibariyle de şengen sınırları içine dahil olarak serbest dolaşım imkanına kavuşmuştur.

Budini, yani şimdiki ismiyle Buda ve Peşte şehirlerini ikiye ayıran, şiirlerimize konu olmuş bir zamanlar akmam diyen Tuna, şimdilerde nehrin incisi kabul edilen Budapeşte’ye hayat vermektedir. Yüzyıllar boyunca nice hükümdarın hayallerini süsleyen bu güzel şehir birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Havaalanında dağıtılan bir broşürde bu hakikat mizahi bir dilde şöyle ifade edilmektedir:

” Romalılar 400 yıl, Osmanlılar 150 yıl, Sovyetler 45 yıl.. Herkes planladığından fazla kalıyor.

Siz de Budapeşte’de bir gece daha kalmak istemez misiniz? ”

Bugünkü Macaristan, Birinci Dünya Savaşı sonunda yenilgiye uğrayan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun parçalanmasıyla ortaya çıkmıştır.