Ahmet Turan Alkan

a-t-alkan_
26 Haziran 2008
Perşembe / Budin

Bütün sıcak tedailerine rağmen Macaristan ve Budapeşte, köyünün ardını gurbet bellemiş bir kültürün mensupları için ilk nazarda ¨yad eller¨ fikri uyandırıyor. Bu sevimsiz hissi bir lahzada ¨ev¨ ve ¨memleket¨ fikrinin sıcaklığına dönüştüren sihirli temaz aziz ve sevgili Hakkı YAZ beyefendi’nin rehberliği, dostluğu ve refikliği oldu. Hele hele Hay Turizm’in zümrüt yeşilliği içinde muhabbet ve yakınlığın timsali şeklinde görünen şirin misafirhanesinde kendimizi aile muhitimizin aşinalığı içinde hissetmek, bize bir başka vaha güzelliği yaşattı; bu kardeşçe sevgi ve dostluk hislerinin verdiği emniyet duygusu içinde Buda-Peşte’yi gezmek ise, yer yer Bursa’da, Edirne’de veya Üsküdar’da şöyle bir dolaşmaya çıkmak gibiydi.
Bu tatlı ve sevimli aşiyanı, mümkün olan her fırsatta dostlarıma tavsiyede bulunurken eminim ki hiç mübalağa etmiş olmayacağım.
Bize Budin’in ruhuna dokunmak lezzeti bahşeden ziyaretimiz Hakkı YAZ beyefendi’nin ve şirin aşiyanının sıcaklığı ile taçlandı. Allah nasib ederse müteakip ziyaretlerimde Budin’deki ikametgahım, yine bu sıcak ve latif yuva olacaktır.
Kalbi şükran ve muhabbetlerimle
Ahmet Turan ALKAN